dziecięcy system wartości – czyli to, co dla dziecka jest najważniejsze ......
June 16, 2013

Dziecięcy system wartości – czyli to, co dla dziecka jest najważniejsze ......

Mamo, tato ...........

1. Skąd mam wiedzieć co to są wartości – pokaż mi je wszystkie.

2. Skąd mogę wiedzieć, że wartości to nie rzeczy – przecież i dla Ciebie jest coraz ważniejsze to co masz.

3. Skąd mam wiedzieć jak bronić swoich wartości – pokaż mi jak to się robi.

4. Skąd mam wiedzieć, że to co ważne układa się wg hierarchii – pokaż mi co jest najważniejsze.

5. Skąd mam wiedzieć co to jest system wartości – pomóż mi zebrać to co ważne, w co warto wierzyć, czego warto bronić, czym warto żyć.

6. Skąd mam wiedzieć, że to co mówią do mnie w reklamach, gazetach, nie wszystko jest dla mnie pożyteczne – pomóż mi to zrozumieć.

7. Skąd mam wiedzieć, że wartości nabywa się od najmłodszych lat a nie dopiero jak dorosnę – pokazuj mi dobre wartości od urodzenia, nie czekaj na właściwy moment.

8. Skąd mam wiedzieć, że nie wszystko co mówią dorośli jest prawdą – przynajmniej Ty mnie nie okłamuj, kiedy ze mną rozmawiasz.

9. Jak mam odróżnić dobre wartości od fałszywych – naucz mnie odróżniać je od siebie.

10. Skąd mam wiedzieć, że pieniądze, sława, władza to fałszywa droga – przecież pozwalasz mi słuchać bez przerwy, że to jest najważniejsze w życiu.

11. Skąd mam wiedzieć, że to co dobre jest mało „medialne” i zbyt „zwyczajne” – nikt tego głośno nie mówi, nie pokazuje w telewizji, że być ojcem, matką, uczciwość, przyjaźń, szacunek, prawda to wartości największe.

12. Skąd mogę wiedzieć, że jedne wartości mogą w pewnych sytuacjach ustępować innym – ważniejszym; przecież Ty tak niewiele zrobiłeś, aby poświęcić swoją wygodę, spokój, pieniądze dla zachowania najważniejszych ze swoich dawnych zasad.

13. Skąd mam wiedzieć, że z wiekiem wartości dojrzewają – przecież Tobie tak trudno wyrosnąć z błahych i niesłusznych ocen i przyzwyczajeń.

14. Skąd mam wiedzieć, że nie trzeba się wstydzić tego, co dla mnie ważne – przecież na każdym kroku przekonujesz mnie, że moje wartości są mniej ważne od Twoich.

15. Skąd mogę wiedzieć, że i czas jest wartością – masz go tak mało dla mnie.

16. Skąd mam wiedzieć, że życie polega na doświadczaniu – te sytuacji przykrych, niemiłych lub bolesnych – stale mi czegoś zabraniasz, straszysz albo nakazujesz.

17. Skąd mam wiedzieć, że inni te mają swoje zasady i trzeba je szanować – cały czas mówisz, że tylko Twoje zasady są słuszne i najważniejsze.

18. Skąd mam wiedzieć, że ważne w życiu jest słuchanie, cierpliwość, szacunek – przecież Ty mnie nie słuchasz i ignorujesz.

19. Skąd mam wiedzieć, że nie wszystkie zasady są realne do zrealizowania – żyj nimi a nauczę się odróżniać realne od nierealnych.

20. Skąd mam wiedzieć, że zły przykład dają mi nie tylko inni lecz równie TY – a jeśli od Ciebie nauczę się dobrych zasad, to co mnie obchodzi zły przykład „ludzkości”.

21. Przecież tego co najważniejsze w życiu nie nauczę się z książek, oglądając telewizję, słuchając piosenek czy słuchając wszystkich dorosłych – TYLKO OBSERWUJĄC CIEBIE.