implanty
May 2, 2013

Straciłeś jeden lub kilka zębów ? Twój uśmiech nie jest pełny ? Zastanawiasz się zapewne w jaki sposób mógłbyś przywrócić utracone uzębienie. Założę się że przed Twoimi oczami ukazuje się plastikowa proteza zanurzona w szklance wody. Dentyści wiedzą, że "wstawiać" zęby można na wiele sposobów ale czy perspektywa noszenia zębów zamiast ich posiadania jest do przyjęcia ? Na pewno nie !

Na pewno słyszałeś o implantach zębowych, które dają możliwość odbudowy utraconego zęba w sposób naśladujący naturę. Implanty zębów dają pewność i wygodę, nie niszczą struktury zęba tak jak most protetyczny, nie wypadają z ust tak jak proteza.

Implant:
Tytanowy element o kształcie stożka ,zastępujący w kości korzeń utraconego zęba. Tytan to materiał doskonale tolerowany przez organizm, jest wystarczająco wytrzymały aby znieść nawet największe siły wytworzone podczas żucia lub gryzienia. Umożliwia stworzenie idealnej kopii naturalnego zęba zarówno funkcjonalnie jak i estetycznie.

ZALETY IMPLANTU:

Odbudowując brakujący ząb nie naruszamy (nie szlifujemy) sąsiednich zębów, jest to nieinwazyjne działanie i nie osłabia sąsiednich zębów.
Spełnia wysokie wymagania estetyczne Pacjentów gdyż zęby na implantach wyglądają bardzo naturalnie .
Zapobiega zanikowi kości.
Przeciwdziała pogarszaniu się estetyki umożliwiając zachowanie pełnego uzębienia bez względu na wiek.
Umożliwia odbudowę zęba na długie lata (30-40lat).
Odtworzone zęby na implantach są zamocowane na stałe.
Nie ma żadnych ograniczeń co do spożywania pokarmów. Można gryźć jak własnymi zdrowymi zębami.
Jest możliwe odbudowanie kilku brakujących zębów na dwóch implantach, lub nawet całej szczęki np. na 6 do 8 implantach.
CZYM JEST IMPLANT (w zasadzie korona na implancie)?

Składa się z dwóch części :

WEWNĘTRZNEJ (tytanowej )umieszczonej w kości podczas zabiegu chirurgicznego.

ZEWNĘTRZNEJ (naddziąsłowej) czyli korony zęba oraz łącznika . Elementy te mogą być wykonane z tytanu lub z ceramiki. Osadzone są za pomocą przykręcania lub cementowania.

KTO MOŻE MIEĆ IMPLANTY?

Dzisiaj częściej mówimy o Pacjentach podwyższonego ryzyka niż o przeciwwskazaniach.
Praktycznie u każdego dorosłego człowieka możliwe jest leczenie implantologiczne.
Oczywiście nie wskazane jest leczenie implantami u osób z cięższymi postaciami chorób układu kostnego, odpornościowego, krwiotwórczego, chorobami autoimmunologicznymi i niektórymi chorobami nowotworowymi.
Osoby palące papierosy lub w zaawansowanym wieku wcale nie muszą odchodzić z przysłowiowym kwitkiem.
Z odpowiednim przygotowaniem około zabiegowym i z zachowaniem odpowiednich zaleceń u Tych osób leczenie z użyciem implantów zębowych jest możliwe i co najważniejsze skuteczne.

OKRES WGAJANIA SIĘ IMPLANTU (OSTEOINTEGRACJII)

To czas podczas którego dochodzi do zrastania się implantu z kością . Okres ten jest różnie długi i zależy od różnych czynników. Najczęściej trwa od trzech do sześciu miesięcy, ale może trwać nawet do roku, jeśli wykonywane były skomplikowane zabiegi regeneracyjne kości .W tym czasie stosowane jest z reguły tymczasowe uzupełnienie, więc brak zęba nie jest widoczny.

RÓŻNE RODZAJE ROZWIĄZAŃ PROTETYCZNYCH

Pojedyncza korona na implancie:

To najczęstsze rozwiązanie w przypadku braku pojedynczego zęba. Umożliwia szybką pomoc Pacjentowi w stresującej sytuacji jaką jest utrata zęba w odcinku przednim. Jest również alternatywą dla klasycznego mostu wymagającego szlifowania sąsiednich zębów. Do implantu dokręca się łącznik(tytanowy lub ceramiczny), na którym cementuje się koronę protetyczną.
Istnieją również korony przykręcane bezpośrednio do implantu, w tych przypadkach łącznik z koroną stanowi jeden integralny element .

Mosty na implantach:

Przy korzystnych warunkach podłoża kostnego , a także niezbyt rozległych brakach zębowych możliwe jest wykonanie konstrukcji, stałej , niewyjmowanej (odtwarzającej trzy lub cztery zęby) umieszczonej na dwóch oddalonych od siebie implantach. To rozwiązanie zarówno funkcjonalne jak i ekonomiczne.

Odtworzenie całego łuku zębowego konstrukcją na implantach:

Nawet Pacjent, który utracił wszystkie zęby, może cieszyć się naturalnie wyglądającym i co najważniejsze w pełni funkcjonalnym uśmiechem. Jest to rozwiązanie , które posiada wiele kombinacji, dlatego każdy przypadek jest rozważany i planowany indywidualnie , a na wygląd konstrukcji ma wpływ wiele czynników. Przykładowo łuk zębowy np. konstrukcja 12 koron zębów może być umieszczona na 6 lub 8 implantach. Zwykle to most umieszczony na stałe, bez konieczności wyjmowania.
Możliwe jest wykorzystanie implantów jako formy zamocowania (ustabilizowania) protezy całkowitej za pomocą konstrukcji umieszczonej na dwóch lub czterech implantach. Jest to alternatywa dla Pacjentów z problemami związanymi z ruchomością klasycznych protez.

Implant w 1 dzień!

To jedna z najnowszych technik, która pozwala skrócić czas leczenia, a także zapewnić komfort i najlepsze efekty estetyczne. Procedura ta jest możliwa przy wykorzystaniu implantów o odpowiednim kształcie oraz ich zmodyfikowanej powierzchni. Implanty te, doskonale adaptują się w świeżym zębodole tuż po usunięciu zęba lub korzenia. Ta technika daje Pacjentowi korzyści w postaci zaoszczędzonego czasu (nie czekamy na wygojenie kości po usunięciu zęba, aby wprowadzić implant).
W tej technice wystarcza tylko jeden zabieg chirurgiczny (na jednej wizycie usuwamy ząb i wprowadzamy w jego miejsce implant). Zminimalizowany jest również proces poekstrakcyjnego zaniku (zapadania się) kosci. Umieszczony w zębodole wszczep wypełnia miejsce po usuniętym korzeniu. W sprzyjających warunkach istnieje możliwość umieszczenia na świeżo wprowadzonym implancie tymczasowej korony zęba (na okres kilkumiesięcznego wgajania się implantu). Zapewnia to komfort Pacjentowi, gdyż pomimo usuniętego zęba, wychodzi z gabinetu z nowym (koroną tymczasową na implancie), który spełnia oczekiwania estetyczne. Po okresie wgojenia implantu koronę tymczasową wymienia się na koronę ostateczną , która spełnia zarówno estetyczne jak i czynnościowe oczekiwania.