Światowy Dzień Walki z Rakiem
Feb. 6, 2014

Właśnie obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Z tej okazji eksperci obalają mity związane z nowotworami.
Wytypowali je przedstawiciele Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem. Ich zdaniem jednym z najczęściej powtarzanych mitów na ten temat jest przekonanie, że rak nie daje żadnych objawów, które pozwoliłyby wcześnie go wykrywać.

Prawdą jest, że nie dla wszystkich nowotworów znane są wczesne objawy - podkreślają przedstawiciele organizacji. Są to m.in. rak jajnika i trzustki. Jednak w przypadku wielu nowotworów, takich, jak rak piersi, szyjki macicy, skóry, jamy ustnej i jelita grubego, pojawiają się wczesne sygnały ostrzegawcze i możliwe jest szybkie wykrycie choroby na ich podstawie. Dotyczy to także niektórych nowotworów dziecięcych.

Polacy rzadko zgłaszają się na badania przesiewowe
Eksperci zwracają uwagę, że bardzo ważną rolę w identyfikacji tych sygnałów odgrywają programy badań przesiewowych. Pozwalają one wykryć zmiany przedrakowe lub raka w bardzo wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest on uleczalny niemal w stu procentach.

W Polsce są trzy takie programy: Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy oraz Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego.
W ramach tych programów osoby z określonych grup wiekowych mogą korzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, cytologicznych i kolonoskopowych.
Niestety Polacy ciągle zgłaszają się na nie za rzadko, np. na przesiewowe badania cytologiczne oferowane raz na trzy lata przychodzi ok. 25 proc. uprawnionych pań w wieku 25-59 lat.

Jeśli chodzi o nowotwory złośliwe u dzieci, w przypadku wystąpienia takich niepokojących objawów jak niewyjaśnione krwawienia z nosa, łatwe powstawanie siniaków, częste bóle głowy z towarzyszącymi wymiotami, osłabienie czy chudnięcie bez wyraźnej przyczyny, nagłe zaburzenia widzenia czy problemy z chodzeniem, dzieci powinny być jak najszybciej kierowane do odpowiedniego specjalisty.

Innym mitem, jest przekonanie ludzi, że rak jest rzeczą nieuchronną i nie możemy nic zrobić, by mu zapobiec.

Tymczasem według ekspertów, gdyby ludzie prowadzili zdrowy tryb życia oraz dbali o środowisko, w którym żyją i pracują, można by zapobiec jednej trzeciej przypadków najczęstszych nowotworów złośliwych.
Bardzo duży odsetek nowotworów ma związek z paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu, nadwagą i otyłością, niezdrową dietą, a także rakotwórczymi wirusami (np. HBV wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B - będącym ważnym czynnikiem ryzyka raka wątroby czy HPV przyczyniającym się do rozwoju raka szyjki macicy), przed którymi możemy się chronić dzięki szczepieniom.

Eksperci podkreślają, że mity na temat raka mogą stanowić ważną przeszkodę na drodze do poradzenia sobie z globalnym problemem, jakim jest wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe.
Nowotwory niedługo staną się główną przyczyną śmierci