Często zadawane pytania
Jan. 26, 2014

Często zadawane pytania:

1. W jaki sposób można zapisać się do ośrodka?
- aby korzystać z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej wystarczy zgłosić się do rejestracji ośrodka i wypełnić deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki środowiskowej i położnej środowiskowej (dotyczy tylko kobiet) lub pobrać deklarację ze strony: http://www.osrodekzdrowiawskale.pl/dla_pacjenta/ i wypełnioną dostarczyć do rejestracji.

2. Jaki personel podstawowej opieki zdrowotnej mogę wybrać?
- aktualnie można składać deklaracje wyboru lekarza na pediatrów – Elżbietę Wilk i Renatę Piekarz oraz specjalistów medycyny rodzinnej – Pawła Rudka i Jacka Piekarza
- deklaracje wyboru pielęgniarki środowiskowej na Stanisławę Boroń i Agnieszkę Cieślik
- deklaracje wyboru lekarza położnej środowiskowej na Martę Gumulę
godziny pracy personelu na stronie: http://www.osrodekzdrowiawskale.pl/poradnie/

3. Czy korzystając z podstawowej opieki zdrowotnej w tym ośrodku mogę korzystać z porad specjalistów w innym ośrodkach?
- oczywiście, że tak. Mając skierowanie do lekarza specjalisty np. laryngologa można zapisać się na wizytę do dowolnej poradni mającej umowę z NFZ na terenie całego kraju.

4. Czy korzystając np. z poradni ginekologicznej w innym ośrodku muszę tam złożyć deklarację wyboru lekarza POZ bądź położnej?
- absolutnie nie, uzależnienie udzielenia porady specjalistycznej od złożenia wyżej wymienionych deklaracji jest szykanowaniem pacjenta niezgodnym z obowiązującym prawem i podlega zgłoszeniu do rzecznika praw pacjenta Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Tomasza Filarskiego, ul. Batorego 24, 31-135 Kraków,
tel. 12 29 88 303 w.9, Linia Pacjenta tel. 12 29 88 404 w.9

5. Od kiedy porady specjalistów będą bezpłatne?
- aktualnie bezpłatnych porad udziela diabetolog, nie posiadamy umowy z NFZ na bezpłatne porady pozostałych specjalistów. Z końcem 2014 r. wygasają wszystkie aktualnie obowiązujące umowy i będzie ogłoszony przez NFZ konkurs na bezpłatne porady specjalistyczne na kolejne lata. Dołożymy wszelkich starań, aby nasi pacjenci mieli bezpłatny dostęp do jak najszerszego grona specjalistów.

6. Jacy specjaliści przyjmują w ośrodku?
- poradnia chirurgii ogólnej – Maciej Boroń
- poradnia dermatologiczna – Joanna Pac
- poradnia diabetologiczna - Andrzej Stankiewicz, Marta Pasich
- poradnia endokrynologiczna – Aneta Zasada-Jajkiewicz
- poradnia ginekologiczno-położnicza – Maja Janeczek, Kinga Janosz, Tomasz Basta
- poradnia kardiologiczna – Janusz Piskorowski, Agnieszka Okraska-Bylica
- poradnia laktacyjna – Marta Gumula
- poradnia laryngologiczna – Marcin Mochocki, Jan Woś
- poradnia logopedyczna – Aleksandra Lubomirska-Kaim, Agnieszka Kowal
- poradnia medycyny pracy i badania kierowców – Joanna Pielka
- poradnia neurologiczna – Paweł Malik
- poradnia okulistyczna – Agnieszka Mielnik-Mierzwińska
- poradnia psychologiczna – Bożena Dobrowolska
- poradnia reumatologiczna – Elżbieta Salwa
- poradnia urazowo-ortopedyczna – Witold Serafin
- poradnia urologiczna - Szymon Zięba
- poradnia zdrowia psychicznego – Mariusz Szczęsny

Harmonogram godzin przyjęć lekarzy dostępny w rejestracji i na stronie internetowej: http://www.osrodekzdrowiawskale.pl/poradnie/

7. Jakie badania usg można wykonać w ośrodku?
- nowoczesna pracownia USG wykonuje badania jamy brzusznej, tarczycy, ślinianek, piersi, żył, tętnic szyjnych, tętnic kończyn dolnych, stawów, tkanek miękkich, ECHO serca oraz badania ginekologiczno-położnicze i urologiczne. Badania wykonywane są przez specjalistów z krakowskich szpitali na aparacie Samsung Medison EKO 7.

8. Czy ośrodek wykonuje badania laboratoryjne?
- oczywiście,że tak, punkt pobierania materiału do badań obok rejestracji jest czynny codziennie od 7:30 do 9:15, można wykonać badania laboratoryjne i mikrobiologiczne bezpłatne w ramach NFZ oraz każdy rodzaj badań płatnych, cennik dostępny na miejscu.

9. Jakie jeszcze badania można wykonać na miejscu ?
Wykonujemy:
- badania KTG - jest to monitorowanie akcji serca płodu wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy, badanie to przeprowadzane jest w ramach intensywnej opieki przedporodowej, pozwala wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia płodu.
- badania spoczynkowe ekg i 24-godzinne pomiary ciśnieni tętniczego - Holter ciśnieniowy
- spirometrię – rodzaj badania medycznego, podczas którego mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego
- skórne testy alergiczne.

10. Czy w ośrodku wykonywane są szczepienia?
- oczywiście, że tak. Wykonujemy pełny zakres szczepień ochronnych dzieci i dorosłych - szczepienia obowiązkowe, zalecane, szczepienia w podróży - zgodnie z kalendarzem szczepień.

11. Czy w dni wolne od pracy można uzyskać poradę lekarską?
- tak, w trosce o naszych pacjentów uruchomiliśmy w soboty od 01.10.2012 r. dyżury lekarskie i pielęgniarskie od 9:30 do 12:00.

12. Czy to prawda, że ośrodek w najbliższym czasie zostanie zamknięty?
- plotki o szybkim zamknięciu naszego ośrodka rozgłaszają nieprzychylni nam ludzie od początku funkcjonowania czyli od 01.08.2012r. Oczywiście nie mają one żadnego uzasadnienia, a podyktowane są zwykłą zawiścią, że udało nam się stworzyć nowoczesny ośrodek na miarę XXI wieku, na przekór panującemu marazmowi...