Jak się (nie) leczyć?
Jan. 5, 2014

Kilka zdroworozsądkowych porad:
1. Nie rób badań, których nie zlecił lekarz. Dotyczy to zwłaszcza badań przesiewowych, zalecanych na przykład konkretnej grupie wiekowej, do której nie należysz.
2. Jeśli test przesiewowy (np. mammografia) dał wynik ujemny (nie ma choroby), powtórz go za pięć lat lub w innym zalecanym terminie.
3. Jeśli test wykazuje chorobę, pamiętaj, że to nie wyrok, bo wynik może być fałszywie pozytywny. Warto wówczas wykonać dalsze badania.
4. Jeśli te badania potwierdzają diagnozę, dokładnie przedyskutuj z lekarzem konieczność leczenia. Jeśli nie ma on dla ciebie czasu albo uważasz, że nie zajął się tobą odpowiednio, pójdź do drugiego specjalisty po tzw. drugą opinię.
5. Nie warto ryzykować zaniechania leczenia, jeśli rozpoznana u ciebie choroba zwykle ma agresywny przebieg, jeśli jesteś młody lub jeśli w twojej rodzinie ktoś umarł na tę samą chorobę w młodym wieku.
6. Zastanów się nad tym, co wolisz – dłuższe życie czy lepszą jakość życia? Nie zawsze warto leczyć każdą chorobę, bo skutki leczenia mogą być gorsze niż ona sama.
7. Zapytaj lekarza, czy jeśli poczekasz z decyzją o leczeniu na pojawienie się objawów choroby, to istotnie wpłynie to na wybór metody leczenia i jego ewentualne skutki. W wielu przypadkach można bezpiecznie czekać.